Kompanija "Gaspromnjeft", većinski vlasnik Naftne industrije Srbije, objaviće, do kraja februara, javnu ponudu za kupovinu akcija manjinskih akcionara NIS-a. Ponuda za preuzimanje biće objavljena za 19,08 odsto akcija NIS-a koje su podeljene građanima, zaposlenima i bivšim zaposlenima.Akcije NIS-a dobilo je, u skladu sa Zakonom o pravu na besplatne akcije, 4,8 miliona građana. U paket od 19 odsto uključeno je i 4,34 odsto akcija koje su pripale sadašnjim i bivšim radnicima NIS-a.
Trebalo bi da javna ponuda "Gaspromnjefta" za preuzimanje akcija NIS-a bude objavljena do kraja februara. Ponuda ne bi smela da bude niža od 4,8 evra po akciji. Građani će imati rok od 21 do 45 dana da odgovore na ponudu i neće imati troškova, ako imaju otvoren račun u Poštanskoj štedionici.
Kompanija "Gaspromnjeft", većinski vlasnik Naftne industrije Srbije, objaviće, do kraja februara, javnu ponudu za kupovinu akcija manjinskih akcionara NIS-a.
Ponuda za preuzimanje biće objavljena za 19,08 odsto akcija NIS-a koje su podeljene građanima, zaposlenima i bivšim zaposlenima, najavila je Komisija za hartije od vrednosti.
Akcije NIS-a dobilo je, u skladu sa Zakonom o pravu na besplatne akcije, 4,8 miliona građana. U paket od 19 odsto uključeno je i 4,34 odsto akcija koje su pripale sadašnjim i bivšim radnicima NIS-a.
"Predstojeća ponuda za preuzimanje akcija NIS-a specifična je ne samo po broju akcionara, nego i zato što je država obezbedila da bude besplatna za građane preko Pošte", istakao je član Komisije Đorđe Jovanović na konferenciji za novinare.
"Gaspromnjeft" neće moći da ponudi manje od 4,8 evra po akciji, kolika je bila cena te vlasničke hartije kada je ruska firma stekla 51 odsto NIS-a.
Uslovi za objavljivanje ponude, prema ugovornoj obavezi, stekli su se poslednjeg dana novembra, pošto se akcijama NIS-a tri meseca trgovalo na Beogradskoj berzi.
Ponuda koju, najpre, treba da odobri Komisija za hartije od vrednosti, trajaće najmanje 21 dan, a najviše 45 dana, a ponuđač, odnosno "Gaspromnjeft", dužan je da o nameri preuzimanja obavesti sve akcionare i objavi skraćeni tekst ponude u dnevnim novinama.
Akcionari koji se odluče na prodaju treba da deponuju akcije na račun ponuđača, u bilo kom trenutku trajanja ponude.
Oni akcionari koji su već dali nalog za trgovinu akcijama NIS-a na Beogradskoj berzi mogu i da se predomisle i povuku nalog za prodaju sa Berze i deponuju ga na račun ponuđača, tj. "Gaspromnjefta".
Davanje naloga za deponovanje akcija u ponudi za preuzimanje biće besplatno na šalterima "PTT Srbije" za sve vlasnike sa vlasničkim računom u Banci Poštanska štedionica.
Jovanović je najavio i da će pred samo objavljivanje ponude biti otvoren specijalni telefon za sva pitanja malih akcionara NIS-a.
Veći broj transakcija, manja vrednost prometa
Broj transakcija na srpskom tržištu kapitala za 11 meseci ove godine znatno je nadmašio prošlogodišnji, ali je vrednost prometa manja, objavila je Komisija za hartije od vrednosti.
Zaključno sa novembrom, na tržištu je obavljeno gotovo pola miliona transakcija ili četiri i po puta više nego za 12 meseci 2009. godine, dok je vrednost ovogodišnjeg prometa od 26,1 milijardu evra za deset milijardi manja nego prošle godine.
"Ti pokazatelji upućuju na mnogo veću aktivnost na tržištu, iako je vrednost transakcija manja nego prošle godine, i daju osnova za blagi optimizam", istakao je komentarišući stanje na tržištu kapitala u Srbiji predsednik Komisije Milko Štimac.
Štimac je rekao i da će veća aktivnost dovesti do veće likvidnosti i privući nove investitore na tržište.
Kao još jedan razlog za optimizam, kada je reč o tržištu kapitala, Štimac je naveo ohrabrujuću činjenicu da je pritisak na prodaju, kada je krenula trgovina akcijama Naftne industrije Srbije, bio manji od očekivanog.
"To pokazuje da se građani polako uključuju u akcionarstvo kao alternativu pasivnoj štednji i daje razloga za optimizam", naglasio je predsednik Komisije.